Вправа «Кольорові олівці»
Мета: розвиток довільної уваги та пам’яті.
Час виконання: 4 хв.
Інструкція. Дітям показують 5 кольорових олівців. Вони відвертаються, а ведучий забирає один олівець. Потрібно відгадати, який саме забрано олівець. Можна потім ускладнити – забрати два, а потім три олівці.
Вправа «Що лежало на столі?»
Мета: розвивати увагу.
Час виконання: 5 хв.
Інструкція. На сталі на скатертині лежать такі предмети: лимон, помідор, груша, яблуко, чашка, зошит, годинник, булочка, лінійка, шматочок крейди. Потім предмети накривають. Потрібно запам’ятати ці предмети.
Гра «Їстівне – неїстівне»
Мета: створення позитивного емоційного тла, розвиток уваги.
Час виконання: 6 хв.
Інструкція. Усі учасники стають вряд обличчям до дорослого, який кожному учасникові по черзі називає предмет і кидає невеликий м’яч або м’яку іграшку. Якщо названий предмет їстівний – дитина повинна упіймати м’яч, якщо неїстівний – відбити. За кожну правильну відповідь пересувається на один крок до ведучого. Виграє той, хто швидше дійде.
Гра «Ось тут щось не так»
Мета: розвивати слухову увагу
Час виконання: 7 хв.
Інструкція. Дорослий дістає ляльку. Лялька звертається до дітей: «Доброго дня, діти! Що вам розповім! Іду я вчора по дорозі, сонечко світить, темно, листочки сині під ногами шарудять. І раптом з-за рогу як вискочить собака, як загавкає на мене: «ку-ку-рі-ку!» – і роги наставляє. Я злякався й утік.»
«Йду по лісі. Навколо машини їздять, світлофори мигтять. Раптом бачу – гриб, на гілочці росте, серед зелених листочків сховався. Я підстрибнув і зірвав його.» Діти повинні сказати, що було неправильно в розповідях Тимоші.
Знайди два однакові предмети
Пропонується картка із зображенням п’яти і більше предметів, з яких два предмети однакові. Потрібно знайти однакові предмети, пояснити свій вибір.
Виключення зайвого
Пропонується картка із зображенням 4-5 предметів, один з яких відрізняється від останніх. Необхідно його знайти.
Знайди відмінності
Пропонується картка із зображенням двох картинок, що мають декілька відмінностей. Необхідно щонайшвидше знайти ці відмінності.
Викладання візерунку
Дитині пропонують викласти з мозаїки (або паличок) за зразком букву, цифру, візерунок, силует і тому подібне.
Нанизування намистин
Дитині пропонується зразок або схема нанизування намистинок (наприклад, -охохохо- -ооохххооо- -ооххохоххоо-), нитка або дріт, намистини. Дитина збирає намисто.
Малювання по клітинках
Дитині дається аркуш в клітинку (велику або дрібну), зразок для малювання (орнамент або замкнута фігура), олівець. Необхідно перемальовувати узор по клітинках.
Лабіринт
Пройти по лабіринту, просліджуючи шлях поглядом, в разі скрути пальцем або олівцем.
Назви предмет
Дитині даються малюнки із замаскованими (неповними, перекресленими, накладеними один на один) зображеннями предметів. Необхідно їх назвати.
Скільки чого?
Дитину просять оглянути кімнату і назвати якомога більше наявних предметів, що починаються на букву “К”, “Т”, “С”, всі скляні або металеві, всі круглі, або всі білі предмети.
Домальовуй
Дитині пропонується назвати, що відсутнє в зображених предметах і домалювати їх. Приклади: будинок без вікон, машина без коліс, квітка без стеблинки і тому подібне.
Закреслюй
Дитині пропонується таблиця, де в декілька рядів намальовані знайомі предмети або геометричні фігури. Потрібно закреслювати, наприклад, всі ялинки або всі квадрати.
Коректор
Матеріал: листи з великим друкарським текстом. Попросіть дитину знаходити і викреслювати в тексті яку-небудь букву. Стежте, щоб вона рухалася по рядках. Фіксуйте якість роботи дитяти (час, за який вона переглядає 3-5 рядків, кількість помилок), заохочуйте його за прогрес.
Розвідники
Дитині пропонується розгледіти досить складну сюжетну картинку і запам’ятати всі деталі. Потім дорослий ставить питання за цією картинкою, дитя відповідає на них.
Що звучало
Дитині демонструється звучання різних предметів (звучних іграшок, музичних інструментів). Потім ці предмети звучать за ширмою, а дитина називає, що звучало.
Чотири стихії
Гравці сидять по кругу і виконують рухи відповідно до слів: “земля” – руки вниз, “вода” – витягнути руки вперед, “повітря” – підняти руки вгору, “вогонь” – провести обертання руками в суглобах. Хто помиляється, вважається програвшим.
Послухай і відтвори
Дитині пропонується відтворювати за зразком, що задається дорослим, ритмічні удари паличкою по столу.
Хто літає?
Дорослий виголошує слова. Якщо він називає предмет, що літає, дитя відповідає “літає” і показує, що махає крилами. Якщо названий нелітаючий предмет, то дитя мовчить і не піднімає руки.
Їстівне – неїстівне
Залежно від названого предмету (їстівний він чи ні) дитя повинне ловити або відбивати м’яч, кинутий йому дорослим.
Вухо – ніс
Дитя слухає команду: “Вухо” і доторкається до вуха. “Ніс” – доторкається до носа. Дорослий спочатку виконує завдання разом з дитям, потім умисне допускає помилки. Малюк має бути уважним і не помилитися.
Заборонений рух
Ведучий показує дітям рух, який повторювати не можна. Потім він показує різні рухи руками, ногами. Той, хто повторив заборонений рух, вибуває з гри. Забороненим може бути будь-який рух або поєднання рухів.
Гра “Де чий будиночок? “
Гра для розвитку стійкості уваги. Запропонуєте дитині малюнок із зображенням семи різних звірів, кожна з яких поспішає у свій будиночок. Лінії з’єднують тварин з їх будиночками. Потрібно визначити, де чий будиночок проводячи олівцем по лініях. А щоб ускладнити завдання для маляти, спробуйте зробити це без олівця .
Вправа “Що змінилося?”
Гра для тренування спостережливості. Грати найкраще з декількома дітьми. Усі стають в одну шеренгу. Ведучий викликає одну дитину і пропонує запам’ятати зовнішній вигляд кожного учасника гри. На це дається 1-2 хвилини. Після цього маля відвертається або виходить в іншу кімнату. Учасники гри, що залишилися, вносять дрібні зміни в костюм або зачіску: можна приколоти значок або, навпаки, зняти його, розстебнути або застебнути ґудзик, помінятися один з одним місцями, змінити зачіску і т.д. Потім дитина повинна назвати ті зміни в костюмах товаришів, які йому вдалося помітити.
Гра “Знайди відмінність у картинках”
Усі діти з задоволенням люблять розглядати картинки. Можна поєднати корисне з приємним. Запропонуйте маляті глянути на картинки, де, наприклад, зображені два гноми (або два кошеняти, або дві рибки). На перший погляд вони зовсім однакові. Але, вдивившись уважніше, можна побачити, що це не так. Нехай дитина постарається знайти різницю. Можна ще підібрати кілька картинок з безглуздим змістом і попросити дитини знайти невідповідності. (див. додаток )
Вправа “Розфарбуй другу половинку”
Є і такі вправи на розвиток концентрації уваги. Потрібно приготувати кілька наполовину розфарбованих картинок. І маля повинне розфарбувати другу половину картинки точно так само, як розфарбована перша половина. Це завдання можна ускладнити, запропонувавши дитині спочатку домалювати другу половину картинки, а потім її розфарбувати. (Це може бути метелик, будиночок, ялинка і т.д.).
Вправа, спрямована на збільшення рівня розподілу уваги
(уміння виконувати кілька справ одночасно).
Прочитайте вголос невелике речення. Читання супроводжується неголосним постукуванням олівця по столі. Діти повинні запам’ятати текст і порахувати кількість ударів.
Можна провести цю вправу як змагання: хто правильно порахував, той і виграв, а хто виграв – одержує, наприклад, червоний кружок. Так як на занятті краще грати кілька разів, підрахунок виграшів проводиться наприкінці заняття, а переможців необхідно якось заохотити.
У процесі занять кількість пропозицій, використовуваних у тексті, збільшується.
Гра “Навпаки”
Діти сидять в колі. Ведучий показує які-небудь рухи, а діти повинні робити навпаки. Якщо ведучий піднімає до гори руки, діти повинні їх опустити. Якщо ведучий стисне кулаки, то діти повинні розтиснути свої. Той, хто помилиться, стає ведучим.
«Побудуй у темряві» (не підходить для дітей, що бояться темряви!)
На стіл покласти кілька кубиків. Дитина запам’ятовує, де лежать кубики, а потім із зав’язаними очима намагається побудувати башту з кубиків. Гра допомагає зосередитися.
«Лови – не лови!»
Дорослий кидає м’яч, дитина ловить. Домовтеся, що можна ловити м’яч, якщо сказано: «Лови!». Якщо м’яч кинутий без слова, його потрібно відбити. Ускладнюючи гру, додаємо слово «Не лови!»
«Пройди тихо!»
Ведучому зав’язують очі. Інший учасник намагається непомітно пройти повз. Якщо водящий почув – плескає в долоні.
«Хто співає?»
Дорослий постукує дерев’яним олівцем (або металевою паличкою) з кількох предметів на столі. Звук у кожного предмета різний. Дитина уважно прислухається, який звук видає предмет. Потім відвертається і пробує вгадати, з якого предмету вдаряє дорослий.
«Повтори за мною»
Дорослий називає 3-4 слова, дитина уважно слухає, а потім повторює в тій же послідовності.
«Розглянь картинку»
а) Дитині пропонується уважно розглянути картинку. Після цього дорослий ставить запитання про великих об’єктах, зображених на картинці: Що намальовано в центрі? Праворуч? Зліва? Якого кольору? Чи є круглі предмети? і т.д. Поступово завдання можна ускладнювати, запитуючи про дрібних предметах.
Б) Розглядає розмальовку. Відвертається. У цей час дорослий зафарбовує деталі картинки. Дитина повинна показати, де зафарбували. У міру розфарбовування, вгадувати стає складніше, оскільки чистою картинки залишається менше.
«Закресли фігурку»
Наберіть на комп’ютері (або намалюйте) великим шрифтом кілька рядів букв, цифр, фігур. Наприклад:
Запропонуйте дитині закреслити тільки кола. Потім можна пропонувати закреслювати знайомі букви або цифри.
«Запам’ятай і розстав крапки»
Заготовте квадратики на аркуші в клітинку. На одному з них проставте точки. Запропонуйте дитині запам’ятати розстановку точок і повторити її в порожньому квадратику. Поступово можна збільшувати число точок і число клітинок в квадраті.
«Мавпочка»
Будемо по черзі показувати різні рухи і повторювати один за одним.
«Драбинка»
В.П. – Стоячи, руки вздовж тулуба, ноги разом.
Наші руки піднімаються по драбинці: на пояс, до плечей, над головою. Потім спускаються. Руки спочатку рухаються разом, потім по одній (наздоганяють одне одного). Дорослий показує зразок, дитина повторює. Дорослий змінює темп: швидко-повільно. Завдання дитини – уважно стежити за руками дорослого і відтворювати рухи в такому ж порядку.
«Хлопай-топай»
Умова: якщо дорослий піднімає руки вгору – дитина плескає; якщо руки в сторони – тупає; руки вниз – завмирає
«Знайди іграшку»
Дорослий ховає іграшку на дитячому майданчику (на галявинці), дитина шукає. Потім міняються ролями.
«Розвідники»
Будемо спостерігати за природою або місцевістю навколо нас. Хто більше знайде: а) все зелене, б) все кругле; в) все м’яке і т.д.
Вправа «Що змінилося»
Мета: розвивати увагу.
Час виконання: 6 хв.
Інструкція. Дорослий ставить перед дітьми від трьох до семи іграшок і пропонує зажмурити очі. В цей час забирає одну іграшку. Відкривши очі, діти повинні вгадати, яка іграшка захована.
Вправа «Заборонене слово»
Мета: розвивати уважність.
Час виконання: 15 хв.
Інструкція. Дорослий ставить запитання, а дитина відповідає. Відповіді можуть бути якими завгодно, лише не можна промовляти одне заборонене слово, про яке слід заздалегідь домовитися, наприклад, слово «ні». Попередити дитину, що потрібно бути максимально уважним, тому що треба намагатися «підловити». Поставити запитання:
Ти спиш у ванні?
Сніг зелений?
Ти вмієш літати?
Ти був на Марсі?
Ти любиш солодощі?
Ти вмієш ремонтувати холодильники?
Дитина повинні знайти таку форму відповіді, щоб виконати правила гри. Помилкою вважається, якщо названо заборонене слово або на запитання не дано відповіді. Тільки-но дитина помиляється, ви міняєтеся ролями: вона ставить запитання, а ви відповідаєте. Гру можна ускладнити, якщо ввести одночасно кілька заборонених слів, наприклад «білий» і «блакитний», не називати два рази один і той самий колір.
Запитання:
1. Чи був (ла) ти у місті?
2. Якого кольору трава?
3. Чи був (ла) ти в лікарні?
4. Якого кольору халати у лікарів?
5. Чи бачив ти квітку ромашки?
6. Якого кольору у неї пелюстки?
7. Якого кольору небо?
8. Якого кольору осіннє листя?
9. Якого кольору вагони потягу?
10. Якого кольору листя соняшника?
11. Якого кольору сніг?
12. Яка зараз пора року?
“Слухай команду”
Мета: розвиток довільної уваги.
Опис. Кожна дитина повинна виконувати рухи відповідно до команд дорослого, вимовленими пошепки. Команди даються тільки на виконання спокійних рухів. Гра проводиться доти, доки гравці добре слухають і точно виконують завдання.
Інструкція: «Ми пограємося в гру «Слухай команду». Для цього треба стати в коло один за одним і рухатися кроком під музику. Коли звуки музики припиняться, необхідно зупинитися й уважно слухати мене. У цей час я пошепки вимовлю команду, наприклад «підняти руки», і всі гравці команду, наприклад «підняти руки», і всі гравці повинні виконати цю команду. Будьте уважні!»
Примітка. Приклади команд: присісти; нахилитися вперед і витягнути руки вперед; зігнути праву ногу в коліні, руки розвести в сторони; сісти на підлогу й обхопити коліна двома руками і т. ін.
“Знайди два однакових предмети”
Мета:розвиток мислення, обсягу уваги, сприйняття форми, величини, спостережливості, формування уміння порівнювати, аналізувати.
Обладнання: малюнок із зображенням п’яти предметів і більше, з яких два предмети однакові; гостро заточені прості олівці.
Опис. Дитині пропонуються:
а) картка із зображенням п’яти предметів, серед яких є два однакові; потрібно їх знайти, показати і пояснити, у чому подібність цих двох предметів;
б) картка із зображенням предметів і зразка; необхідно знайти предмет, подібний до зразка, показати його і пояснити, у чому схожість;
в) картка із зображенням більше п’яти предметів, із зображених предметів треба утворити однакові пари, показати їх чи з’єднати лініями, проведеними простим олівцем, і пояснити, у чому подібність кожної пари.
Інструкція:
а) «Подивися уважно на цю картку і знайди серед усіх намальованих предметів два однакові. Покажи ці предмети і поясни, у чому їхня схожість. Приступай до роботи».
б) «Подивися, на цій картці зображені предмети. Кожному з них можна знайти пару. З’єднай лініями кожну отриману пару (два однакові предмети) і поясни, у чому їхня схожість. Приступай до виконання завдання».
Гра «Пташка»
Мета: розвивати увагу.
Час виконання: 10 хв.
Інструкція. Усі гравці сідають у коло й обирають ведучого. У кожного гравця є фанти (будь-яка дрібна іграшка). Він сідає в середину кола і всім гравцям дає назви дерев (дуб, клен, липа, ялина тощо). Кожен має запам’ятати свою назву. Ведучий говорить: «Прилетіла пташка, сіла на дуба». Дуб відповідає «На дубі я не була, відлетіла на ялинку!». Ялинка викликає інше дерево. Хто проґавить, віддає фант.
Вправа «Чотири стихії»
Мета: стимулювати увагу.
Час виконання: 4 хв.
Інструкція. Діти стоять у колі і рухаються довільно . Коли психолог промовляє слово «земля», всі опускають руки вниз; слово «вода» – витягають руки вперед; слово «повітря» – підносять руки догори; слово «вогонь» – плещуть у долоні. Той хто помиляється, вибуває з гри.
Вправа «Хто швидше?»
Мета: виробити навички автоматизму уваги.
Час виконання: 10 хв.
Інструкція. Дитині пропонується якнайшвидше і точніше викреслити в одній з колонок бланка букву «к». Успішність виконання завдання оцінюється за часом виконання і кількістю допущених помилок – пропущених букв. Чим менше пропусків, тим більша успішність.
Бланк з літерами
Н К Л І С Н Л С А К Е К Х Е В С К Х Д Р К М Б Е Г К З Р У Ц В Х Е І С Т Л В К Ш Ю Ю Г К П У В Г Л Д Т С Я К Ш В О Л Я Б Ж С Н А У Х С Р К Л М В З Г Л П О А О Ф О Х Ь М В К Л Н М Ч К Л Р Т К С В Х Е О В Л К Т Ч К Л Х Д Б В Н К А С В И З Д Г К В Л Т К В Т Е С Н А І С Е К Н У Х Н А С Н И В П Е І Т Х Д Б Ю Ж Ь Л Щ Г О Ш Л О Г Р И Н П М А Е К С В Ц Ф П К М І Н О Р Т Л З Ю Х Т К К Н М У Н Г Ш З Д Л Х О Б Р М П С К В Ф А У М С Н К Т К Л Д З Х Б Т К В У З Н А Л І Д І М Р А Н К В Д Ш Б Т С В Ф Х Б К І Л А К С Ш О В Х К О Л Б А Н О В С П Л О Й Ш Р А Л К О С Т Д І Б К П С В Б Г Л К Р П К І К О В Л Т М Н У Д Х Б С Р Л Г Д К У Ф С Т М Н Л Н О Л К В С Х Е М В А Ї М С К А Л Д Г Т Е В Д Е Х Д Б І Т Х Г К У К Л М Н К Е Л К С Н Л С А К Е К Х Е В С К Х Д Р К М Б К Г К З Р У Ц В Х Е І С Т Л В К Л Щ Ю Г К П У В Г Л Д Т С Я К Ш В И Л Я Б П О Р Н К А М Д Є Д Ш К Р О Т В У
Вправа «Слухай і почуй»
Мета: розвивати уважність, переключення уваги.
Час виконання: 10 хв.
Інструкція. Дитині пропонується уважно слухати слова, які говорить психолог, і плескати у долоні щоразу, коли трапляється назва тварини.
Увага! Почали: шафа, собака, кінь, ліжко, кіт, потяг, горобець, машина, ворона, книжка, корова, коза.
Дитину просять підвестися, коли вони почує назву рослини. Слід повторити, що не треба плескати, а підводитися й реагувати не на тварину, а на рослину.
Увага! Почали: дорога, тигр, береза, пшениця, літак, троянда, змія, дуб, лялька, гриб, школа, ромашка.
Запропонувати дитині підносити руку, коли почує назви професій.
Увага! Почали: вазон, вчитель, лікар, куртка, продавець, лілія, пекар, комп’ютер, машиніст, корова, суддя, футболіст.
Присідаємо, коли називатимуть казкових персонажів.
Увага! Почали: стежка, мама, Колобок, Попелюшка, листоноша, Дюймовочка, папуга, Баба-Яга, автобус, Рукавичка, Круть та Верть, вікно.
Гра «Шерлок Холмс»
Мета: розвивати спостережливість.
Час виконання: 13 хв.
Інструкція. Дорослий з дитиною розприділяють ролі. Один виконує роль Шерлока Холмса (англійський детектив), який уважно розглядає зовнішність свого партнера, а потім відвертається або виходить із кімнати. Партнер змінює деякі деталі свого зовнішнього вигляду і пропонує «детективу» відгадати, що він змінив. Потім ролями міняються.
Вправа «Хто швидше?»
Мета: удосконалювати розвиток переключення і розподілу уваги.
Час виконання: 7 хв.
Інструкція. Учасникам пропонується якнайшвидше і точніше у тексті бланка закреслити букву «к» вертикальною рискою, а букву «р»- горизонтальною. Час виконання завдання 7 хвилин.
Бланк з літерами:
Н К Л І С Н Л С А К Е К Х Е В С К Х Д Р К М Б Е Г К З Р У Ц В Х Е І С Т Л В К Ш Ю Ю Г К П У В Г Л Д Т С Я К Ш В О Л Я Б Ж С Н А У Х С Р К Л М В З Г Л П О А О Ф О Х Ь М В К Л Н М Ч К Л Р Т К С В Х Е О В Л К Т Ч К Л Х Д Б В Н К А С В И З Д Г К В Л Т К В Т Е С Н А І С Е К Н У Х Н А С Н И В П Е І Т Х Д Б Ю Ж Ь Л Щ Г О Ш Л О Г Р И Н П М А Е К С В Ц Ф П К М І Н О Р Т Л З Ю Х Т К К Н М У Н Г Ш З Д Л Х О Б Р М П С К В Ф А У М С Н К Т К Л Д З Х Б Т К В У З Н А Л І Д І М Р А Н К В Д Ш Б Т С В Ф Х Б К І Л А К С Ш О В Х К О Л Б А Н О В С П Л О Й Ш Р А Л К О С Т Д І Б К П С В Б Г Л К Р П К І К О В Л Т М Н У Д Х Б С Р Л Г Д К У Ф С Т М Н Л Н О Л К В С Х Е М В А Ї М С К А Л Д Г Т Е В Д Е Х Д Б І Т Х Г К У К Л М Н К Е Л К С Н Л С А К Е К Х Е В С К Х Д Р К М Б К Г К З Р У Ц В Х Е І С Т Л В К Л Щ Ю Г К П У В Г Л Д Т С Я К Ш В И Л Я Б П О Р Н К А М Д Є Д Ш К Р О Т В У